Do You Speak English? Pogradeci - Yours to Discover
English
Harta e Pogradecit
Kontakt
 

Permbajtja
BARE

 


guida e POGRADECit ne internet

www.pogradec.info - Guida e Pogradeci t ne Internet. Informacion i plote mbi Pogradecin, Hotelet ne Pogradec, Akomodimi ne Pogradec, transporti i pogradecit, arti dhe kultura e Pogradeci t. Foto nga Pogradeci, Restorante Pogradeci, Bare dhe Pub Pogradeci, Dyqanet e Pogradecit, Harta e Pogradecit. Lasgush Poradeci Poezi, Poezi nga Mitrush Kuteli. Liqeni i Ohrit, Peshku i mrekullueshem Koran qe rritet ne Liqenin e Ohrit, receta gatimi nga Pogradeci. Biznesi i Pogradeci t, foto nga Pogradeci

Pogradeci eshte qyteti turistik buze liqenit te mrekullueshem te Ohrit.

Ky qytet "palcerisht shqiptar" - sic thote Lasgushi i madh, "i futur ne gjirin e maleve si truri ne kafken e njeriut", eshte i bukur jo vetem prej natyre (vendosja prane syrit te kalter te Liqenit te Ohrit), por eshte edhe nje qytet i lashte e me tradita te hershme kulturore, artistike.
Pogradeci eshte qyteti i luleve, i veres, i peshkut te rralle Koranit qe nuk gjendet ne asnje vend tjeter, qyteti ku endrrat behen realitet .

Pogradeci eshte qyteti ku natyra nuk ka kursyer asgje, per te arritur te perkryeren, Plazhi i Pogradecitqyteti ku njerezit me mikpritjen e ciltersine e tyre nuk te lene te largohesh pa marre me vete dashurine e mallin per t`u rikthyer perseri.

Pellgu i Pogradecit eshte i mbyllur nga malet perreth dhe me liqenin e tij perben nje zone mikroklimatike te veçante. Kjo zone ka mbi 2.400 ore me diell gjate vitit, pra mbi 300 dite ne vit.

Flora dhe fauna e liqenit jane shume te pasura dhe e bejne kete liqen unikal ne Ballkan dhe Evrope. Pogradeci eshte nje nga qendrat turistike me te rendesishme te Shqiperise.

 

 


www.pogradec.info - Guida e Pogradeci t ne Internet. Informacion i plote mbi Pogradecin, Hotelet ne Pogradec, Akomodimi ne Pogradec, transporti i pogradecit, arti dhe kultura e Pogradeci t. Foto nga Pogradeci, Restorante Pogradeci, Bare dhe Pub Pogradeci, Dyqanet e Pogradecit, hotel viktoria, Harta e Pogradecit. Lasgush Poradeci Poezi, Poezi nga Mitrush Kuteli. Liqeni i Ohrit, Peshku i mrekullueshem Koran qe rritet ne Liqenin e Ohrit,hotel pogradeci, hotel enkelana, receta gatimi nga Pogradeci. Biznesi i Pogradeci t, foto nga Pogradeci,Hotel Era, Hotel Perla, Shtepi private me qera, .

Vizito Rajonin e Liqenit te Ohrit
HOTELE
 
All rights reserved Pogradeci nfo-2006
info@pogradec.info